iné

noviny Priestor 2022

Inštitút Slovenskej komory architektov
Inštitút Slovenskej komory architektov

Priestor#3 je ukončením mini-edície publikácií určených pre mladú generáciu, ktorých cieľom je odľahčeným spôsobom poukázať na uvažovanie o architektúre ako o disciplíne, ktorá sa zaoberá tvorbou priestoru, ktorý nás obklopuje. Približujeme v nej príbehy osobností, ktoré určovali jej smerovanie. Ich spletité osudy sú plné nápadov a vízií, ale aj prekážok, ktoré im stáli v ceste. Tretie číslo je venované architektúre, ktorá radikálne zmenila obraz Slovenska v druhej polovici 20. storočia.

Autorkou kresieb a textov je Ivana Čobejová a za grafickým dizajnom stoja grafické dizajnérky Ľubica Segečová a Zuzana Didová.

Cena 15,45 €
favorite_border favorite

kniha dpbbbv 2020 red book

Martin Pavel
Martin Pavel

Skúmanie rôznych prístupov a hraníc ľudského portrétu ako jedného z popredných žánrov média fotografie je jedným z hlavných motívov tvorby vizuálneho umelca Martina Pavla, ktorý od roku 2011 pracuje na niekoľkofázovom projekte Daily Portrait. 365+ fotografií nahých ľudí v uliciach a interiéroch Brna – Bratislavy – Budapešti – Viedne. Súčasný, netradičný „sprievodca životom“ v regióne bývalého Rakúsko-Uhorska.

Cena 117,27 €
favorite_border favorite

časopis Designum 3/2022

Designum
Designum

Máme za sebou náročné obdobie tohtoročného leta. Mnohých z nás potrápilo extrémne teplé počasie, ktoré veľmi nepraje koncentrácii na činnosť, ako je písanie. Sme preto radi, že sa podarilo našim prispievateľom napísať príspevky výnimočné nielen svojím obsahom, ale aj rozsahom. K letnej sezóne patrí cestovanie. Rovnako bez ohľadu na počasie si odnášame z neho spomienky spojené s návštevou neznámych miest alebo, naopak, krajín, ktoré máme v obľube a radi sa tam vraciame. Z rôznych teritoriálnych častí pochádzajú aj príspevky tohto čísla.

Hoci začíname na východnom Slovensku, postupne sa presúvame z východu na západ. Krížom-krážom prechádzame viacerým krajinami – okrem Slovenska aj Ukrajinou, Českou republikou, Rakúskom, Spojeným kráľovstvom či Fínskom. Preto veríme, že rozmanité skúsenosti, zážitky a poznanie zhmotnené v týchto textoch budú obohacujúce aj pre vás, našich čitateľov.

Cena 2,83 €
favorite_border favorite

Seamless

Boris Kollár
Boris Kollár

Aby našiel spôsob, ako navrhovať odevy, ktoré sú skutočne intímne, osobné, a teda hodnotné, v roku 2020 módny návrhár Boris Kollár začal listovať cez svoje spomienky, archív fotografií a nekonečné módne online príspevky. Boris je módny návrhár so zázemím v Amsterdame a Bratislave. Kniha mapuje jeho umelecký výskum zaoberajúci sa navrhovaním odevov na mieru. Skúma každodenné rituály, nežné, no tiež extravagantné gestá ľudí v Amsterdame, Európe a vo svojom online svete. Premýšľa, čo ich motivuje k tomu, aby vznikli. Zároveň si predstavuje, ako ich stelesniť v odevoch, ktoré navrhuje. Jeho posledným dielom nie je kolekcia, prehliadka ani žiaden nový návrh odevu. Seamless je publikácia otázok, ktoré sa vynoria, keď Boris šije na mieru nový odev pre neznámeho človeka.

Cena 23,64 €
favorite_border favorite

sviečka Tymián

Perfumed Prague
Perfumed Prague

Bezstarostný letný deň plný slnka. Leňošenie na lehátku v záhrade zarastenej bujnou zeleňou divoko rastúcich byliniek, ktorých vôňa sa prepletá s citrusovým bergamotom. Radosť z každého závanu čerstvého vzduchu, ktorý aspoň na chvíľu rozbije horko sálajúce z azúroveho neba. Takto vonia sloboda. 

Cena 16,67 €
favorite_border favorite

Listy mladej žene

Žaneta Morovská
Žaneta Morovská

Kedy si naposledy držala v ruke list, v ktorom sa ti osoba na druhej strane adresne prihovára, zveruje so svojimi zamysleniami a inšpiruje Ťa prebádať hlbiny svojho vnútra? List, ktorý je poetický, intímny a vytrhne ťa z všednosti bežného dňa? 

Presne to prináša Žaneta Morovská v zbierke Listy mladej žene, kde v deviatich listoch neponúka návody ani všeobecne platné pravdy, ale zrkadlo, ktorým môžete nahliadnuť do vnútra svojho prežívania. Necháva plynúť svoje myšlienky, no zároveň venuje pozornosť tomu, kam tieto myšlienky plynú. Okrem sebaspoznávania chce inšpirovať k tvorbe, ktorá môže mať tie najrôznejšie formy.

Cena 18,33 €
favorite_border favorite

kniha Soft Boiled

Katarína Poliačiková
Katarína Poliačiková

Katarína Poliačiková začala v decembri 2019 publikovať týždenný “newsletter” pod názvom Soft Boiled. Tým, ktorí sa prihlásili na odber, pristal v schránke každú nedeľu nový autorský text. Témy sa menili, ale to, čo texty spájalo, boli osobné pozorovania autorky a snaha postihnúť jemné nuansy sveta. Soft Boiled je o intimite, zvedavosti a pozornosti voči tomu, čo sa okolo nás (a v nás) deje. Kniha Soft Boiled, ktorá vyšla v septembri 2021, kompletizuje prvý rok projektu vo forme 53 autorských textov a fotografií. Publikáciu vydáva Jiri Svestka Gallery a za grafickým dizajnom stojí Aurélia Garová.

Cena 18,18 €
favorite_border favorite

difuzér Yuzu, mäta, vetiver, céder, tabak

Perfumed Prague
Perfumed Prague

Rafinovaná svieža súhra vôní, ktorá hreje a chladí zároveň. Je ako otvorené okno do zelenej záhrady, ktorej hustou džungľou dovnútra preniká ospalé slnko i chladný ranný vzduch, poznačený rosou a mätou priepornou. Zo vzdialeného kúta sem súčasne dolieha aróma plodov yuzu, malého citrusového zázraku, ktorého sviežosť nemá konkurenciu. Po chvíli vstupuje dnu drevitý céder, ktorý vzletnú šťavnatosť mierni do zemitosti, kde sa harmonicky stretáva s tabakom, santalom a vetiverom.

Cena 25,83 €
favorite_border favorite